Product Code:MILM18FTS210PK1
Model Number: M18FTS210-0
Brand: Milwaukee
Barcode: 5055284497782
Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Table Saws
Category: Table Saws
The Milwaukee M18 FTS210 18V FUEL Brushless OneKey Table Saw from ITS is a powerful machine that offers the same performance level as a mains powered equivalent.
This table saw has the ability to cut 190m of 19mm OSB board on a fully charged 12.0Ah High Output battery. The use of the High Output technology along with the FUEL technology to a premium level with extended runtimes and performance.
The rack and pinion sliding fence allows it to be adjusted precisely and easily to your requirements. This is done from the front of the saw which results in the saw giving it a 622mm of rip capacity.
The Milwaukee TSS 1000 Table Saw Stand is light and easy to transport onto the job site
Specification
| Blade Diameter | 210mm |
| No Load Speed (RPM) | 6300 |
| Cutting Capacity at 90 degrees | 63mm |
| Bore Size | 30mm |
| Power Supply | Cordless |
| Buying Option | Body and Saw Stand |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 22.3kg |
MILWAUKEE M18
MILWAUKEE FUEL
MILWAUKEE ONE-KEY
BRUSHLESS MOTOR
MILWAUKEE M18
Milwaukee M18 is focused on improving productivity for professionals in the trades. They offer more than 215 performance-driven solutions that are fully compatible with the M18™ family - the fastest growing 18V cordless system on the market. The M18 cordless system represents the perfect combination of pro power, weight, performance and superior ergonomics.
SHOP THE M18 RANGE
MILWAUKEE FUEL
SHOP THE FUEL RANGE
MILWAUKEE ONE-KEY
SHOP THE ONE-KEY RANGEBRUSHLESS MOTOR
Product is also in :
Key Features
- POWERSTATE Brushless Motor delivers longer runtimes and efficient operation
- HIGH OUTPUT Technology
- Delivers same performance as mains powered equivalent
- 210 mm blade allows 63 mm depth of cut at 90 degrees
Description
Description
Product Code:MILM18FTS210PK1
Model Number: M18FTS210-0
Brand: Milwaukee
Barcode: 5055284497782
Category: Table Saws
Features We Love
SHOP THE M18 RANGE
SHOP THE FUEL RANGE
Specification
- Blade Diameter 210mm
- No Load Speed (RPM) 6300
- Bore Size 30mm