Product Code:MILM18FMS305PK2
Brand: Milwaukee
Barcode: 5055284497744
Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Mitre Saws
Category: Mitre Saws
The Milwaukee M18 FMS305 18V FUEL ONE-KEY Brushless 305mm Double Bevel Mitre Saw from ITS is designed to meet the demanding needs of professional carpenters and remodelers.
The saw has the capability to deliver the power to cut at the same rate of an equivalent AC 305mm saw, with the ability to cut up to 500 pieces of 78 mm pine base board on a single 12.0 Ah battery charge - this allows for full day working flexibility without the need of worrying about having to charge or change the battery.
Specification
| Voltage | 18V |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 8.0Ah |
| Number of Batteries | 2 |
| Charger Included? | Yes |
| Battery Compatibility | Milwaukee 18V Li-ion |
| Includes Case | No |
| Brushless Motor | Yes |
| Blade Diameter | 305mm |
| No Load Speed (RPM) | 3600 |
| Bevel Capacity | Left 48* Right 48* |
| Maximum Depth Of Cut | 170mm |
| Mitre Capacity | (Left 55*) (Right 60*) |
| Bore Size | 30mm |
| Max Cutting Capacity at 0° | 343 x 97mm |
| Max Cutting Capacity at 45° mitre | 343 x 65mm |
| Power Supply | Cordless |
| Buying Option | With Saw Stand, 2x 8.0Ah Batteries and Fast Charger |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 22.5kg |
| Is Bundle | Yes |
Warranty Information
Features We Love
BRUSHLESS MOTOR
MILWAUKEE M18
MILWAUKEE FUEL
MILWAUKEE ONE-KEY
BRUSHLESS MOTOR
MILWAUKEE M18
Milwaukee M18 is focused on improving productivity for professionals in the trades. They offer more than 215 performance-driven solutions that are fully compatible with the M18™ family - the fastest growing 18V cordless system on the market. The M18 cordless system represents the perfect combination of pro power, weight, performance and superior ergonomics.
SHOP THE M18 RANGE
MILWAUKEE FUEL
SHOP THE FUEL RANGE
MILWAUKEE ONE-KEY
SHOP THE ONE-KEY RANGEProduct is also in :
Key Features
- Powerstate Brushless Motor delivers longer runtimes and better power control
- Trenching stop with depth adjustment allows the user to make trenching and rebate cuts
- Large sliding fences gives maximum support to the material
- LED light to illuminate the work piece and cut line
Description
Description
Product Code:MILM18FMS305PK2
Brand: Milwaukee
Barcode: 5055284497744
Category: Mitre Saws
Features We Love
SHOP THE M18 RANGE
SHOP THE FUEL RANGE
SHOP THE ONE-KEY RANGESpecification
- Voltage 18V
- Battery Type Lithium-Ion
- Battery Capacity 8.0Ah
- Number of Batteries 2
- Charger Included? Yes
- Includes Case No
- Brushless Motor Yes
- Blade Diameter 305mm
- No Load Speed (RPM) 3600
- Maximum Depth Of Cut 170mm
- Bore Size 30mm