Product Code:MILM18FPS550PSET
Model Number: M18 FPS55-0P
Brand: Milwaukee
Barcode: 5055284494842
Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Handheld Circular Saws
Category: Plunge Saws
The Milwaukee M18 FPS55 18V FUEL Brushless Plunge Saw from ITS delivers the same power and performance as a corded plunge saw.
It delivers the ability to cut 45 metres of 18mm plywood on a single, fully charged 5.5Ah battery. The saw features a depth adjustment with two scales – one for on the rail, and the other for off the rail. Both can be easily adjusted just by simply pressing a button.
For comfortable working, the saw has an optimal dust extraction system thanks to the enclosed guard. It is supplied with a dust bag as standard, but is also compatible with the DEK26 system. On the flat sided upper guard, the blade is only 12mm from the outer edge of the guard allowing for closer cuts to walls, doors and more.
The scoring stop allows for a 1mm back cut to minimise splintering on laminated materials and preventing damage to work surfaces. For premium operation, the saw also has a cut line window on the side for those cuts when you need to see the front of the blade working against the material.
The M18 FPS55 18V FUEL Brushless Plunge Saw includes three of Milwaukee’s exclusive technologies all for your benefit. The POWERSTATE Brushless motor helps maintaining the tool and ensures a longer operational life; the REDLITHIUM Battery packs which provide exceptional power for longer; and the REDLINK PLUS overload protection – maximising the power you need when you need it.
The Milwaukee Guide Rail Kit with 2x 1400mm Guide Rails, Joining Bars & Bag from ITS is a kit that perfectly complements you plunge saw.
See it in action
Specification
| Voltage | 18V |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Number of Batteries | 0 |
| Charger Included? | No |
| Battery Compatibility | Milwuakee 18V Li-Ion |
| Includes Case | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Blade Diameter | 165mm |
| No Load Speed (RPM) | 2500-5000 |
| Cutting Capacity at 45 degrees | 44mm |
| Cutting Capacity at 90 degrees | 59mm |
| Bore Size | 20mm |
| Power Supply | Cordless |
| Buying Option | Body, PACKOUT Case and Guide Rail Kit |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 4.9kg |
MILWAUKEE M18
MILWAUKEE FUEL
MILWAUKEE PACKOUT
BRUSHLESS MOTOR
MILWAUKEE M18
Milwaukee M18 is focused on improving productivity for professionals in the trades. They offer more than 215 performance-driven solutions that are fully compatible with the M18™ family - the fastest growing 18V cordless system on the market. The M18 cordless system represents the perfect combination of pro power, weight, performance and superior ergonomics.
SHOP THE M18 RANGE
MILWAUKEE FUEL
SHOP THE FUEL RANGE
MILWAUKEE PACKOUT
SHOP THE PACKOUT RANGEBRUSHLESS MOTOR
Product is also in :
Key Features
- FUEL Brushless Motor delivers longer runtime and efficient power control
- Delivers same power as corded equivalent
- 2 Scale Depth Adjustment
- Optical Dust Extraction for better working conditions
- Bevel adjustment has stops at 22.5°, 45°and 48°
Description
Description
Product Code:MILM18FPS550PSET
Model Number: M18 FPS55-0P
Brand: Milwaukee
Barcode: 5055284494842
Category: Plunge Saws
See it in action
Features We Love
SHOP THE M18 RANGE
SHOP THE FUEL RANGE
Specification
- Voltage 18V
- Battery Type Lithium-Ion
- Number of Batteries 0
- Charger Included? No
- Includes Case Yes
- Brushless Motor Yes
- Blade Diameter 165mm
- Bore Size 20mm