Product Code:MILM18FMS190PK1
Model Number: M18FMS190-0
Brand: Milwaukee
Barcode: 5055284497720
Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Mitre Saws
Category: Mitre Saws
The Milwaukee M18 FMS190-0 18V FUEL Brushless 190mm Compound Mitre Saw from ITS is both compact and impressively powerful.
Thanks to the Powerstate brushless motor, the saw delivers up to 5000rpm no load speed, and with a fully charged 5.0Ah battery, can produce up to 299 cuts in 38 x 89mm soft wood – this allows for full day working flexibility without the need of worrying about having to charge or change the battery.
See it in action
Specification
| Voltage | 18V |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Number of Batteries | 0 |
| Charger Included? | No |
| Battery Compatibility | Milwaukee 18 V Li-ion |
| Includes Case | No |
| Brushless Motor | Yes |
| Blade Diameter | 190mm |
| No Load Speed (RPM) | 5000 |
| Bevel Capacity | Left 48* Right 48* |
| Maximum Cross Cut | 215.5mm |
| Maximum Depth Of Cut | 55mm |
| Mitre Capacity | (Left 48*)(Right 48*) |
| Bore Size | 30mm |
| Cutting Line | Shadow |
| Power Supply | Cordless |
| Buying Option | Body and Stand |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 11.75kg |
Warranty Information
Features We Love
MILWAUKEE M18
MILWAUKEE FUEL
BRUSHLESS MOTOR
MILWAUKEE M18
Milwaukee M18 is focused on improving productivity for professionals in the trades. They offer more than 215 performance-driven solutions that are fully compatible with the M18™ family - the fastest growing 18V cordless system on the market. The M18 cordless system represents the perfect combination of pro power, weight, performance and superior ergonomics.
SHOP THE M18 RANGE
MILWAUKEE FUEL
SHOP THE FUEL RANGEBRUSHLESS MOTOR
Product is also in :
Key Features
- Powerstate Brushless Motor delivers longer runtimes and better power control
- Large sliding fences gives maximum support to the material being cut
- Quick release bevel setting allows the simple setting of bevel angles
- Integrated carry handle allows easy transportation on and off the jobsite
- Steel detent plate with preset angles
Description
Description
Product Code:MILM18FMS190PK1
Model Number: M18FMS190-0
Brand: Milwaukee
Barcode: 5055284497720
Category: Mitre Saws
See it in action
Features We Love
SHOP THE M18 RANGE
Specification
- Voltage 18V
- Battery Type Lithium-Ion
- Number of Batteries 0
- Charger Included? No
- Includes Case No
- Brushless Motor Yes
- Blade Diameter 190mm
- No Load Speed (RPM) 5000
- Maximum Cross Cut 215.5mm
- Maximum Depth Of Cut 55mm
- Bore Size 30mm