Product Code:MILM18FCS66GR3PK2
Brand: Milwaukee
Barcode: 5063780009064
Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Handheld Circular Saws
Category: Circular Saws
The Milwaukee M18 FCS66GR3-0 18V FUEL Brushless Circular Saw from ITS is an impressively compact, yet high speed, third generation circular saw that includes a 50° bevel capacity.
With a fully charged 12.0Ah battery, this 3rd Gen Saw is capable of cutting up to 700 pieces of 90 x 45mm pine stud or up to 64 linear metres of 42mm thick pine panel. The 190mm blade delivers a 68mm cutting depth or when bevelled to 45°, it will cut down to 53mm.
Thanks the specialist magnesium show, the 18V Circular saw is compatible with all of the Milwaukee Guide rails. This allows you to make precision cuts, both straight and angled, in sheet material. A bright LED work light ensures that no matter the working conditions, you can clearly see the cut line. To further assist this, the saw includes an integrated dust blower that removes any dust or debris from inhibiting your view.
Specification
| Voltage | 18V |
| Number of Batteries | 0 |
| Charger Included? | No |
| Battery Compatibility | MIlwaukee M18 Li-Ion |
| Includes Case | No |
| Brushless Motor | Yes |
| Blade Diameter | 190mm |
| No Load Speed (RPM) | 6000 |
| Bevel Capacity | 50° |
| Cutting Capacity at 45 degrees | 53mm |
| Cutting Capacity at 90 degrees | 68mm |
| Bore Size | 30mm |
| Power Supply | Cordless |
| Buying Option | 1x 6.0Ah Battery, Charger and Guide Rail |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 4.0kg |
| Is Bundle | Yes |
Features We Love
MILWAUKEE M18
MILWAUKEE FUEL
BRUSHLESS MOTOR
MILWAUKEE M18
Milwaukee M18 is focused on improving productivity for professionals in the trades. They offer more than 215 performance-driven solutions that are fully compatible with the M18™ family - the fastest growing 18V cordless system on the market. The M18 cordless system represents the perfect combination of pro power, weight, performance and superior ergonomics.
SHOP THE M18 RANGE
MILWAUKEE FUEL
SHOP THE FUEL RANGEBRUSHLESS MOTOR
Product is also in :
Key Features
- Optimised to work with FORGE Batteries to deliver and maintain speeds as well as performance
- POWERSTATE Brushless Motor delivers longer runtimes, better power control and less maintenance
- Guide Rail compatible & 50° bevel capacity
- Integrated dust blower keeps cut line clear
- Durable metal rafter hang hook for work space management and safety
Description
Description
Product Code:MILM18FCS66GR3PK2
Brand: Milwaukee
Barcode: 5063780009064
Category: Circular Saws
Features We Love
SHOP THE M18 RANGE
Specification
- Voltage 18V
- Number of Batteries 0
- Charger Included? No
- Includes Case No
- Brushless Motor Yes
- Blade Diameter 190mm
- No Load Speed (RPM) 6000
- Bevel Capacity 50°
- Bore Size 30mm