BOSGVD100017
Key Features
  • Dual voltage range from 24 V to 1000 V AC or 90 V to 1000 V AC for versatile applications
  • Reliable performance with automatic self-test before each use
  • Essential for electricians who need to perform quick voltage checks
  • Designed to simplify and enhance the safety of the toughest tasks
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • promo-Freebie promotion
    Free Gift
  • promo-multibuy promotion
    Promotion:
  • promo-category-based promotion
    Promotion:
  • promo-brand-based promotion
  • promo-seasonal promotion
  • promo-flash promotion
  • promo-supplier-redemptions promotion
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
This product is in other promotions
Image of the promotion banner
How To Claim?
Claim your FREE item directly from the supplier after purchase
Once purchase is complete you can Redeem Here
SHOP ALL QUALIFYING
Click here for more information and T&Cs.
Bosch GVD 1000-17 Professional Non-Contact Voltage Tester
Description
  • Product Code:BOSGVD100017
  • Model Number: GVD 1000-17
  • Brand: Bosch
  • Barcode: 4053423330045
  • Category: Electrical Testing
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Measuring Tools & Sensors
This features a dual voltage detection range - 24 V to 1,000 V AC for high sensitivity and 90 V to 1,000 V AC for standard detection - this tester offers versatility across various applications.
Its non-contact voltage detection ensures safe operation without direct contact with live wires.
It meets the CAT IV 1,000 V safety standard, suitable for testing at the source of the low-voltage installation.
See it in action
Authorised Bosch Stockist
Key Features
Description
  • Product Code:BOSGVD100017
  • Model Number: GVD 1000-17
  • Brand: Bosch
  • Barcode: 4053423330045
  • Category: Electrical Testing