BOS2608602544
Key Features
  • Provides reliable cuts in concrete
  • For Table Saws and Petrol Cut Off Saws
  • Optimised diamond matrix delivers solid results
  • Suitable for 25.4mm Bore machines or 20mm Bore with reduction rings
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • promo-Freebie promotion
    Free Gift
  • promo-multibuy promotion
    Promotion:
  • promo-category-based promotion
    Promotion:
  • promo-brand-based promotion
  • promo-seasonal promotion
  • promo-flash promotion
  • promo-supplier-redemptions promotion
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
This product is in other promotions
Image of the promotion banner
How To Claim?
Claim your FREE item directly from the supplier after purchase
Once purchase is complete you can Redeem Here
SHOP ALL QUALIFYING
Click here for more information and T&Cs.
Bosch 350mm x 25.4mm/20mm Standard for Concrete Diamond Cutting Disc
Description
  • Product Code:BOS2608602544
  • Model Number: 2608602544
  • Brand: Bosch
  • Barcode: 3165140576482
  • Taxonomy: Hardware > Tool Accessories > Grinder Accessories
  • Category: Diamond Blades
The blade is suitable for dealing with concrete, reinforced concrete as well as breeze blocks.
The disc is suitable for tile cutters with a 25.4mm bore, but can also be used on machines with a 20mm bore when used with a reduction ring.
Bosch´s diamond competence centre in Switzerland ensures consistent quality of the cutting disc.
Authorised Bosch Stockist
Specification
Buying Option 350mm x 25.4mm/20mm Concrete Diamond Cutting Disc
Pack Size 1
Product Weight 0.43kg
Blade Type Diamond Blade
Diameter (Metric) 350mm
Kerf Size 2.8mm
Bore Size 25.4/20mm
Suitable For Concrete
Suitable For Reinforced Concrete
Suitable For Breeze Blocks
Segment Size 10mm
Reduction Ring 20mm
Key Features
Description
  • Product Code:BOS2608602544
  • Model Number: 2608602544
  • Brand: Bosch
  • Barcode: 3165140576482
  • Category: Diamond Blades
Authorised Bosch Stockist
Learn More
Specification
  • Pack Size 1
  • Product Weight 0.43kg
  • Blade Type Diamond Blade
  • Diameter (Metric) 350mm
  • Kerf Size 2.8mm
  • Bore Size 25.4/20mm
  • Suitable For Concrete
  • Suitable For Breeze Blocks
  • Segment Size 10mm
  • Reduction Ring 20mm