Milwaukee M12 FRAIWF12-0 12V FUEL Brushless 1/2'' Right Angle Impact Wrench - Body
The M12 FRAIWF12 delivers up to 270Nm fastening torque and 300Nm nut-busting torque, along with a 4-mode driver control that includes Auto Shut-Down as well as Bolt Removal Mode. These modes prevent over tightening and provides definitive control after bolt breakaway. It also powers at 3000rpm, 3600ipm and can cater for a maximum bolt diameter of M16.
| Voltage | 12V |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Number of Batteries | 0 |
| Charger Included? | No |
| Battery Compatibility | Milwaukee 12V Li-Ion |
| Includes Case | No |
| Brushless Motor | Yes |
| Power Supply | Cordless |
| Buying Option | Body Only |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 1.70kg |
| No Load Speed (RPM) | 3000 |
| Driving Shank | 1/2 Square |
| Maximum Torque | 270Nm |
| Impact Rate (IPM) | 0-3600 |
Milwaukee's M12 range is a fantastic range of 12V subcompact tools. Built for tough conditions, these small but powerful tools are perfect for those of you that don't need the added weight, size or power of 18V. The range is continuing to grow and you can already get over 100 other tools on the M12 platform. Built for the professional, each M12 product delivers the durability users have come to expect from MILWAUKEE. Whether it is the M12 Heated Jackets, designed with a new inner lining material that optimises heat transfer to the user, or the M12 FUEL HATCHET pruning saw delivering outstanding control and access.
Description
Features We Love