Product Code:TRE14TCC019X
Model Number: C019X1/4TC
Brand: Trend
Barcode: 5027654031353
Category: Straight 2 Flute Cutters
Taxonomy: Hardware > Tool Accessories > Router Accessories > Router Bits
The Trend C019AX1/4TC 12mm x 19mm 1/4" Two Flute Cutter from ITS is suitable for a wide range of applications such as engraving, grooving, rebating and shallow mortising.
For use on softwoods, hardwoods, MDF, plywood and chipboard.
Shank: 1/4"
Diameter: 12mm - 15/32"
Cut: 19mm - 3/4"
Specification
| Buying Option | 12mm x 19mm 1/4 Two Flute Cutter |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 0.06kg |
| Product Material | Tungsten Carbide Tipped |
| Product Length | 71mm |
| Cutting Diameter | 12mm |
| Shank Size | 1/4 |
| Cutting Length | 19mm |
| Cutter Profile | Straight |
Warranty Information
Product is also in :
Key Features
- Use on softwoods, hardwoods, MDF, plywood and chipboard.
- Cutter has a bottom cut feature.
- For use with Trend Hinge Jigs
Description
Description
Product Code:TRE14TCC019X
Model Number: C019X1/4TC
Brand: Trend
Barcode: 5027654031353
Shank: 1/4"
Diameter: 12mm - 15/32"
Cut: 19mm - 3/4"
Specification
- Pack Size 1
- Product Weight 0.06kg
- Product Length 71mm
- Cutting Diameter 12mm
- Shank Size 1/4
- Cutting Length 19mm