Product Code:WER100004
Model Number: 100004
Brand: Wera
Barcode: 4013288181503
Category: Slotted Flat Head Screwdrivers
Taxonomy: Hardware > Tools > Screwdrivers
160 iSB VDE Insulated Screwdriver 1.0x5.5x125mm is tested individually to 10,000 volts, in accordance with IEC 60900. This ten times higher testing load guarantees safe working at their maximum permitted load of 1,000 volts.
Specification
| Dimensions | 1.0 x 5.5 x 125mm |
| Buying Option | VDE Insulated SL5.5 x 100mm Slotted Screwdriver |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 1.0kg |
| Product Material | Steel |
| Product Length | 125mm |
| Case | No Case |
| Diameter (Metric) | 5.5mm |
| Finish | Black Tip |
| Head Style | Slotted |
| VDE | Yes |
| Handle Type | Kraftform |
| Colour Coded/Size Marked | Yes |
| Ratcheting | No |
| Magnetic | No |
| Screwdriver Type | Screwdriver |
Warranty Information
Bits, bitholders and L-keys are also not covered under this warranty policy as they are
considered consumable.
Key Features
- Insulated VDE blade for secure work at 1000v
- Multi-component Kraftform handle
- Take It Easy tool finder
- Hexagonal anti-roll feature
- Conical blade
Description
Description
Product Code:WER100004
Model Number: 100004
Brand: Wera
Barcode: 4013288181503
Specification
- Dimensions 1.0 x 5.5 x 125mm
- Pack Size 1
- Product Weight 1.0kg
- Product Material Steel
- Product Length 125mm
- Case No Case
- Diameter (Metric) 5.5mm