VNTE1503008
Key Features
  • Green laser lines for greater visibility compared to red
  • Generates 4 x 360 degree green beams
  • Accurate to +/- 2mm over 10m
  • Self levelling up to 3 degrees
  • Bottom 360° line perfect for flooring
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Vaunt Essentials 4 Plane Green Multi Line Laser
Description
  • Product Code:VNTE1503008
  • Brand: Vaunt
  • Barcode: 5055284494057
  • Category: Multi Line Lasers
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Measuring Tools & Sensors > Level Sensors > Laser Levels
For those detail-oriented tasks like tiling or floor levelling, the ultra-low profile is a game-changer. The bottom laser sits just 10mm from the base, allowing you to get incredibly close to the surface you're working on. This kind of precision at floor level makes things like tile layout or threshold alignment smoother and more accurate.
Authorised Vaunt Stockist
Specification
Dimensions 185 x 195 x 95 mm
Buying Option Multi Line Laser
Pack Size 1
Product Weight 0.8kg
Product Material Plastic
Batteries Single Lithium-ion Re-chargeable Battery
Case Storage Case
Accuracy Range +/- 3.00mm
Self Levelling Range +/- 3°
Number of Lines Generated 4
Lines Axis 360°
Internal/External Suitable for Internal and External Use
Working Range 20m
Line Colour Green Beam
Indoor Visibility Range 20m
Self Levelling Yes
Operating Temperature Range -10°C - 40°C
Protection Class IP54
Tripod Mount Thread 1/4
Laser Class Class II
Laser Type Multi-Line
Key Features
  • Accurate to +/- 2mm over 10m
Description
  • Product Code:VNTE1503008
  • Brand: Vaunt
  • Barcode: 5055284494057
  • Category: Multi Line Lasers
Authorised Vaunt Stockist
Learn More
Specification
  • Dimensions 185 x 195 x 95 mm
  • Pack Size 1
  • Product Weight 0.8kg
  • Product Material Plastic
  • Case Storage Case
  • Accuracy Range +/- 3.00mm
  • Self Levelling Range +/- 3°
  • Number of Lines Generated 4
  • Lines Axis 360°
  • Working Range 20m
  • Line Colour Green Beam
  • Indoor Visibility Range 20m
  • Self Levelling Yes