Product Code:MILM18STSO0B
Model Number: 4933492097
Brand: Milwaukee
Barcode: 4058546414641
Category: Metal Shears
Taxonomy: Hardware > Tools > Cutters > Handheld Metal Shears & Nibblers
The Milwaukee M18 STSO-0B 18V ForceLogic Strut Shear With One-Key from ITS is an incredibly powerful to cut shears on site without filing or deburring.
Efficient and ergonomic, the strut shear will make light work of both pre-dip and hot-dip galvanised mounting rails up to 2.5mm
The integrated strut support plate offers a quick 4in/10cm measurement offset for simple, repeatable shears increasing productivity on site. The Strut Shear’s dual die design eliminates exposed blades and reduces the chance of cut and laceration injuries on jobsites.
Compatible with 41 x 41 mm, 41 x 21 mm and 41 x 22 mm mounting rails, the M18 STSO will, with a fully charged 5.0Ah 18V battery, will make up to 200 cuts of 41 x 41 mounting rails in less than 5 seconds.
See it in action
Specification
| Power Supply | Cordless |
| Buying Option | Body |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 11kg |
MILWAUKEE M18
MILWAUKEE ONE-KEY
MILWAUKEE M18
Milwaukee M18 is focused on improving productivity for professionals in the trades. They offer more than 215 performance-driven solutions that are fully compatible with the M18™ family - the fastest growing 18V cordless system on the market. The M18 cordless system represents the perfect combination of pro power, weight, performance and superior ergonomics.
SHOP THE M18 RANGE
MILWAUKEE ONE-KEY
SHOP THE ONE-KEY RANGECustomer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Key Features
- Easily cut pre- and hot-dip galvanized mounting rails up to 2.5 mm wall thickness.
- Precise measurement, consistent accuracy
- Designed with multiple measurement points
- Installation ready cuts, eliminating filing
Description
Description
Product Code:MILM18STSO0B
Model Number: 4933492097
Brand: Milwaukee
Barcode: 4058546414641
Category: Metal Shears
See it in action
Features We Love