METSB18LTXBLQI
Key Features
  • Brushless motor delivers maximum torque and runtime for heavy-duty performance
  • Integrated hammer function for drilling into masonry and brick
  • Metabo Quick system enables fast chuck and bit changes for flexible working
  • "Impuls" mode, torque control and kickback shutdown ensure safety and precision
  • Compatible with all 18V CAS batteries and accessories
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • promo-Freebie promotion
    Free Gift
  • promo-multibuy promotion
    Promotion:
    Claim a free Battery and more when you spend £241 (Ex VAT) on Metabo 18V Power Tools
  • promo-category-based promotion
    Promotion:
  • promo-brand-based promotion
  • promo-seasonal promotion
  • promo-flash promotion
  • promo-supplier-redemptions promotion
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
This product is in other promotions
Image of the promotion banner
How To Claim?
Claim your FREE item directly from the supplier after purchase
Once purchase is complete you can Redeem Here
Offer Valid Until:
31/07/2026
SHOP ALL QUALIFYING
Description
  • Product Code:METSB18LTXBLQI
  • Model Number: 602361840
  • Brand: Metabo
  • Barcode: 4061792188167
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Drills > Handheld Power Drills
  • Category: Combi Drills
A 43mm Euro collar allows compatibility with various drill stands and accessories for expanded application use.
As part of the Cordless Alliance System (CAS), this tool works with all 18V battery packs and chargers from CAS partner brands.
Authorised Metabo Stockist
Specification
Voltage 18V
Battery Type Lithium-Ion
Charger Included? No
Battery Compatibility Metabo 18V Li-Ion
Includes Case Yes
Brushless Motor Yes
Chuck Type 13mm Keyless
Speed Control Variable Speed
Reverse Control Reverse Action
Number of Gears 2
Max Bit Capacity in Wood 68mm
Max Bit Capacity in Metal 13mm
No Load Speed (RPM) 2000
Blows Per Minute (BPM) 38000
Drilling Modes Rotary, Rotary Hammer and Chiselling
Max Bit Capacity in Masonry 16mm
Torque Settings 20
Maximum Torque 130Nm
Power Supply Cordless
Buying Option Body and Case
Pack Size 1
Product Weight 1.8kg
Sound Pressure Level (LpA) 92dB
Sound Power Level (LWA) 103dB
Sound Uncertainty (K) 3dB
Key Features
Description
  • Product Code:METSB18LTXBLQI
  • Model Number: 602361840
  • Brand: Metabo
  • Barcode: 4061792188167
  • Category: Combi Drills
Specification
  • Voltage 18V
  • Battery Type Lithium-Ion
  • Charger Included? No
  • Includes Case Yes
  • Brushless Motor Yes
  • Chuck Type 13mm Keyless
  • Speed Control Variable Speed
  • Number of Gears 2
  • No Load Speed (RPM) 2000
  • Blows Per Minute (BPM) 38000
  • Torque Settings 20
  • Maximum Torque 130Nm