FIR00075DRY
Key Features
  • Phillips No.2 recess for a positive drive
  • Bugle head to reduce likelihood of damaging the board surface
  • 25° super sharp point for ease of penetration
  • 60° twin-thread offers excellent pull-out values and insertion speed
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Timco 4.2 x 75mm Drywall Screw - Box of 500
Description
  • Product Code:FIR00075DRY
  • Brand: Timco
  • Barcode: 5055017510085
  • Category: Drywall Screws
  • Taxonomy: Hardware > Hardware Accessories > Hardware Fasteners > Screws
Used to secure plasterboard to drywall and ceiling track systems with a max. of 0.6mm thickness. NOTE: Partially threaded.
Authorised Timco Stockist
Specification
Buying Option Box of 500
Pack Size 500
Product Weight 1.0kg
Product Length 75mm
Colour Black
Diameter (Metric) 4.2mm
Head Style Phillips
Fixing Type Drywall Screws
Thread Type Partial Thread
Head Type Countersunk
Warranty Information
Key Features
Description
  • Product Code:FIR00075DRY
  • Brand: Timco
  • Barcode: 5055017510085
  • Category: Drywall Screws
Specification
  • Buying Option Box of 500
  • Pack Size 500
  • Product Weight 1.0kg
  • Product Length 75mm
  • Colour Black
  • Diameter (Metric) 4.2mm