Product Code:MILM18BRAID0
Model Number: M18BRAID-0
Brand: Milwaukee
Barcode: 4002395006663
Category: Impact Drivers
Taxonomy: Hardware > Tools > Impact Spanners & Drivers
The Milwaukee M18 BRAID 18V ¼” Hex Right Angle Impact Driver from ITS is the ultimate solution for jobs demanding extreme power and speed in the tightest spaces.
With a 1.4” head diameter, and the ability to use with most 1” insert bits, the M18™ ¼” Hex Right Angle Impact Driver offers users maximum access for hard-to-reach fasteners.
The tool delivers impressive power with 2 speed settings for wider applications, while, along with the metal gearbox and gears, provides exceptional durability and maximum torque levels, with up to 81Nm, 3400 imp and 2250rpm.
Specification
| Voltage | 18V |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Number of Batteries | 0 |
| Charger Included? | No |
| Battery Compatibility | Milwaukee 18V Li-Ion |
| Includes Case | No |
| Brushless Motor | No |
| No Load Speed (RPM) | 2250 |
| Maximum Torque | 81NM |
| Impact Rate (IPM) | 3400 |
| Power Supply | Cordless |
| Buying Option | Body |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 1.0kg |
| Product Length | 308mm |
Warranty Information
Features We Love
MILWAUKEE M18
MILWAUKEE M18
Milwaukee M18 is focused on improving productivity for professionals in the trades. They offer more than 215 performance-driven solutions that are fully compatible with the M18™ family - the fastest growing 18V cordless system on the market. The M18 cordless system represents the perfect combination of pro power, weight, performance and superior ergonomics.
SHOP THE M18 RANGECustomer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Key Features
- 36mm Head allows for greater access to complete a variety of applications
- 2-Speed Drive-Control offers greater control over applications
- 1/4" hex drive with 25mm bit acceptance for tighter accessibility
- 81Nm Max Torque
- Multi-handle design for multiple hand positions
Description
Description
Product Code:MILM18BRAID0
Model Number: M18BRAID-0
Brand: Milwaukee
Barcode: 4002395006663
Category: Impact Drivers
Features We Love
SHOP THE M18 RANGESpecification
- Voltage 18V
- Battery Type Lithium-Ion
- Number of Batteries 0
- Charger Included? No
- Includes Case No
- Brushless Motor No
- No Load Speed (RPM) 2250
- Maximum Torque 81NM
- Impact Rate (IPM) 3400
- Power Supply Cordless
- Buying Option Body
- Pack Size 1
- Product Weight 1.0kg
- Product Length 308mm