KNI8701400
Key Features
  • Greater gripping capacity
  • Fast push-button adjustment directly on the workpiece
  • Self-locking on pipes and nuts
  • Box-joint design for high stability due to double guide
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Knipex Cobra Water Pump Pliers 400mm
Description
  • Product Code:KNI8701400
  • Brand: Knipex
  • Barcode: 4003773005636
  • Category: Individual Pliers
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Cutters
The Knipex 400mm Cobra Water Pump Pliers from ITS are perfect for those who need to work quickly and make fine adjustments.
Authorised Knipex Stockist
Specification
Dimensions 400 x 75 x 22mm
Buying Option 400mm Cobra Water Pump Pliers
Pack Size 1
Product Weight 1.19kg
Product Material Chrome vanadium electric steel
Product Length 400mm
Finish Chrome
Suitable For Pipes
Suitable For Nuts and Bolts
VDE No
Grip Capacity 90mm
Handle Type Plastic
Use Gripping
Plier/Cutter Type Waterpump Pliers
Warranty Information
Key Features
  • Greater gripping capacity
Description
  • Product Code:KNI8701400
  • Brand: Knipex
  • Barcode: 4003773005636
  • Category: Individual Pliers
Specification
  • Dimensions 400 x 75 x 22mm
  • Pack Size 1
  • Product Weight 1.19kg
  • Product Length 400mm
  • Finish Chrome
  • Suitable For Pipes
  • Suitable For Nuts and Bolts
  • VDE No
  • Grip Capacity 90mm