BOSGSB12V15N
Key Features
  • Compact & Lightweight
  • 30 Nm of hard torque and 0-1300 rpm
  • 10mm Chuck & 2 Speed Gear Box
  • LED Light & Electronic Cell Protection
  • Ideal for working overhead and in tight spaces
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Description
  • Product Code:BOSGSB12V15N
  • Model Number: GSB 12V-15
  • Brand: Bosch
  • Barcode: 3165140630405
  • Category: Combi Drills
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Drills > Handheld Power Drills
The Bosch GSB 12V-15 Combi Drill from ITS is the smallest 12V combi drill with impact drilling function from one of the market leaders.
At only 189mm it has the shortest design in its class for optimum handling, especially when performing drilling and screwdriving applications overhead and in tight spaces.
The enhanced 2-speed gearbox produces powerful screwdriving and drilling applications in wood and metal, and impact drilling in masonry.  The drill also delivers 300Nm max torque, max 1300rpm no load speed, max 19500bpm impact rate, Professional quality 10mm Auto-Lock drill chuck, 1/2" drill spindle thread, 20+1 Torque settings,
Despite its size, it is certainly capable of producing the results you need.  It has a 19mm max. drilling diameter in wood, 10mm max. drilling diameter in steel, 10mm max drilling diameter in masonry and 7mm max. screw diameter.
Authorised Bosch Stockist
Specification
Voltage 12V
Battery Type Lithium-Ion
Number of Batteries 0
Charger Included? No
Battery Compatibility Bosch 12V Li-ion
Includes Case No
Brushless Motor No
Chuck Type 10mm Keyless
Speed Control Variable Speed
Reverse Control Reverse Action
Number of Gears 2
Max Bit Capacity in Wood 19mm
Max Bit Capacity in Metal 10mm
No Load Speed (RPM) 1300
Drilling Modes Rotary and Rotary Hammer
Max Bit Capacity in Masonry 10mm
Torque Settings 21
Maximum Torque 30NM
Power Supply Cordless
Dimensions 189mm x 182mm
Buying Option Body
Pack Size 1
Product Weight 1.0kg
Sound Power Level (LWA) 82 dB(A)
Sound Uncertainty (K) 3 dB
Drilling Concrete Vibration Emission (ah) 10.5 m/s²
Drilling Concrete Vibration Uncertainty (K) 1.5 m/s²
Drilling Metal Vibration Emission (ah) 2.5 m/s²
Drilling Metal Vibration Uncertainty (K) 1.5 m/s²
Warranty Information
3 Year Extended Bosch Warranty on power tools.
To register your purchase go to
http://www.bosch-professional.com/gb/en/service/warranty/warranty.html
(more information will be supplied with your product).
Features We Love
Bosch 12V logo
BOSCH 12V
BOSCH 12V
The Bosch Professional 12V system delivers the incredible performance along with portable freedom in a compact form. With the Professional 12V System, you can benefit from all incredible performance levels in a convenient and compact form. These lightweight, user-friendly tools are ideal for professionals searching for improved versatility without compromising performance.
SHOP BOSCH 12V
Customer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Other Options
Key Features
  • Compact & Lightweight
Description
  • Product Code:BOSGSB12V15N
  • Model Number: GSB 12V-15
  • Brand: Bosch
  • Barcode: 3165140630405
  • Category: Combi Drills
Authorised Bosch Stockist
Features We Love
BOSCH 12V
SHOP BOSCH 12V
Learn More
Specification
  • Voltage 12V
  • Battery Type Lithium-Ion
  • Number of Batteries 0
  • Charger Included? No
  • Includes Case No
  • Brushless Motor No
  • Chuck Type 10mm Keyless
  • Speed Control Variable Speed
  • Number of Gears 2
  • No Load Speed (RPM) 1300
  • Torque Settings 21
  • Maximum Torque 30NM
  • Power Supply Cordless
  • Dimensions 189mm x 182mm