Product Code:BOSGAL18V6BAY
Model Number: GAL18V-6BAY
Brand: Bosch
Barcode: 4059952519142
Category: Chargers
Taxonomy: Hardware > Tool Accessories > Power Tool Chargers
The Bosch GAL 18V6-80 Multi-Bay 18V Battery Charger from ITS offers continuous charging for non-stop work with 6 battery interfaces giving you 8ah charging current.
Thanks to an 8A charging current, ProCORE18V 8.0Ah batteries load up to 80% in just 42 minutes. Charge-level indicators with 5 LEDs on each charging interface display precise charging progress.
Specification
| Power Supply | Cordless |
| Buying Option | 6 Port Charger |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 1.8kg |
| Voltage | 240V |
| Battery Compatibility | Bosch 18V Li-ion |
| Simultaneous Charging | Yes |
| Charge Ports | 6 |
| Battery Level Indicator | Yes |
Features We Love
BOSCH 18V
BOSCH 18V
The Bosch Professional 18V system delivers the ultimate performance along with maximum freedom. With the Professional 18V System, you can choose from over 100 different tools suitable for a huge range of jobs. You can also benefit from ProCORE batteries and BiTURBO Brushless Motors to get the most out of these incredible tools.
Shop BOSCH 18VProduct is also in :
Key Features
- Improves Organisation
- Charge Six Batteries at Once
- Lightweight Design
- Sturdy Carry Handle
- Reduces Downtime
Description
Description
Product Code:BOSGAL18V6BAY
Model Number: GAL18V-6BAY
Brand: Bosch
Barcode: 4059952519142
Category: Chargers
Features We Love
BOSCH 18V
Shop BOSCH 18VSpecification
- Power Supply Cordless
- Buying Option 6 Port Charger
- Pack Size 1
- Product Weight 1.8kg
- Voltage 240V