FIR00035COLDZYS
Key Features
  • Bugle head with curved surface prevents damage
  • Standard recess for self-drilling & drywall screws
  • Special Thread Configuration gives ultimate performance
  • High pull-out resistance
  • 25° Sharp Point for easy penetration
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Timco 3.5 x 35mm Fine Thread Collated Drywall Screws Zinc - Box of 1000
Description
  • Product Code:FIR00035COLDZYS
  • Model Number: 00035COLDZYS
  • Brand: Timco
  • Barcode: 5055017549849
  • Category: Collated Screws
  • Taxonomy: Hardware > Hardware Accessories > Hardware Fasteners > Screws
Special Thread Configuration gives ultimate performance and high pull-out resistance. Partially threaded from 50mm.
25° Sharp Point for easy penetration into wood, MDF, chipboard, plastics and thin sheet metal.
Used to secure plasterboard to drywall and ceiling track systems with a maximum thickness of 0.9mm.
Authorised Timco Stockist
Specification
Buying Option 3.5 x 35
Pack Size 1000
Product Weight 1.0kg
Product Material Zinc
Product Length 35mm
Colour Silver
Diameter (Metric) 3.5mm
Finish Bright Zinc Plated
Suitable For Wood
Suitable For MDF (Medium Density Fibreboard)
Suitable For Chipboard
Suitable For Plastics
Suitable For Sheet Metal
Head Style Phillips
Fixing Type Collated Screws
Thread Type Full Thread
Head Type Bugle Head
Warranty Information
Customer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Other Options
Key Features
  • High pull-out resistance
Description
  • Product Code:FIR00035COLDZYS
  • Model Number: 00035COLDZYS
  • Brand: Timco
  • Barcode: 5055017549849
  • Category: Collated Screws
Authorised Timco Stockist
Learn More
Specification
  • Buying Option 3.5 x 35
  • Pack Size 1000
  • Product Weight 1.0kg
  • Product Material Zinc
  • Product Length 35mm
  • Colour Silver
  • Diameter (Metric) 3.5mm