Product Code:FIR00035COLDYS
Model Number: 00035COLDYS
Brand: Timco
Barcode: 5055017521883
Category: Collated Screws
Taxonomy: Hardware > Hardware Accessories > Hardware Fasteners > Screws
Special Thread Configuration gives ultimate performance and high pull-out resistance. Partially threaded from 50mm.
25° Sharp Point for easy penetration into wood, MDF, chipboard, plastics and thin sheet metal.
Specification
| Buying Option | 3.5 x 35 |
| Pack Size | 1000 |
| Product Weight | 1.0kg |
| Product Material | Zinc |
| Product Length | 35mm |
| Colour | Black |
| Diameter (Metric) | 3.5mm |
| Finish | Black Phosphate |
| Suitable For | Wood |
| Suitable For | MDF (Medium Density Fibreboard) |
| Suitable For | Chipboard |
| Suitable For | Plastics |
| Suitable For | Sheet Metal |
| Head Style | Phillips |
| Fixing Type | Collated Screws |
| Thread Type | Full Thread |
| Head Type | Bugle Head |
Warranty Information
Product is also in :
Key Features
- Used to secure plasterboard to timber stud work
- Coarse Thread
- Made from Carbon Steel
- Black Phosphate finish
Description
Description
Product Code:FIR00035COLDYS
Model Number: 00035COLDYS
Brand: Timco
Barcode: 5055017521883
Category: Collated Screws
Specification
- Buying Option 3.5 x 35
- Pack Size 1000
- Product Weight 1.0kg
- Product Material Zinc
- Product Length 35mm
- Colour Black
- Diameter (Metric) 3.5mm