SPEXL1030020
Key Features
  • General purpose building materials cutting blade
  • 10mm segment height
  • Ideal for Standard facing bricks, precast concrete products, concrete kerbs and more
  • A must-have for construction professionals.
  • Suitable for Wet & Dry Cutting
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
OX Spectrum 300mm Trade Segmented Diamond Blade
Description
  • Product Code:SPEXL1030020
  • Model Number: XL10-300/20
  • Brand: OX Tools
  • Barcode: 5060530357185
  • Taxonomy: Hardware > Tool Accessories > Grinder Accessories
  • Category: Diamond Blades
Authorised OX Tools Stockist
Specification
Buying Option 300mm x 20mm Segmented Diamond Blade
Pack Size 1
Product Weight 0.43kg
Blade Type Diamond Blade
Diameter (Metric) 300mm
Bore Size 20mm
Suitable For Brick
Suitable For Concrete Kerbs
Suitable For Concrete
Suitable For General Purpose
Segment Size 10mm
Key Features
  • 10mm segment height
Description
  • Product Code:SPEXL1030020
  • Model Number: XL10-300/20
  • Brand: OX Tools
  • Barcode: 5060530357185
  • Category: Diamond Blades
Authorised OX Tools Stockist
Learn More
Specification
  • Pack Size 1
  • Product Weight 0.43kg
  • Blade Type Diamond Blade
  • Diameter (Metric) 300mm
  • Bore Size 20mm
  • Suitable For Brick
  • Suitable For Concrete Kerbs
  • Suitable For Concrete
  • Suitable For General Purpose
  • Segment Size 10mm