METTS254M
Key Features
  • Impressive cutting performance and high comfort for working
  • Anti-twist tubular frame construction for highest demands
  • Powerful motor with electronic overload protection
  • Restart protection: prevents unintentional start-up after power supply interruption
  • Automatic resetting to 0 – 45 ° after undercuts
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Metabo TS 254 M Electric Table Saw
Description
  • Product Code:METTS254M
  • Model Number: TS 254
  • Brand: Metabo
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Table Saws
  • Category: Table Saws
Authorised Metabo Stockist
Specification
Blade Diameter 254mm
No Load Speed (RPM) 4200
Cutting Capacity at 45 degrees 48.5mm
Cutting Capacity at 90 degrees 80mm
Bore Size 30mm
Power Supply Corded
Buying Option Table saw with Blade
Pack Size 1
Wattage 1500
Product Weight 24.4kg
Warranty Information
Key Features
Description
  • Product Code:METTS254M
  • Model Number: TS 254
  • Brand: Metabo
  • Category: Table Saws
Specification
  • Blade Diameter 254mm
  • No Load Speed (RPM) 4200
  • Bore Size 30mm