METMFE40ASR35MACP
Key Features
  • Ideal for electric installations to lay cables and pipework under plaster with cutting depths up to 40 mm
  • M CLASS Extractor For extraction from the power tool in continuous mode
  • Especially suited for extracting concrete and rock dust
  • For extraction from the power tool in continuous mode
Back in stock soon
EX VAT
Back in stock soon
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Metabo MFE40 125mm Wall Chaser & ASR 35 M ACP 35L Electric M-Class Vaccum Cleaner
Description
  • Product Code:METMFE40ASR35MACP
  • Model Number: MFE40
  • Brand: Metabo
  • Category: Wall Chasers
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Saws
The Metabo MFE40 125mm Electric Wall Chaser from ITS is the perfect solution for creation channels in brick or stone to install cables or piping up to a depth of 40mm.
Adjustable cutting depth: 10 - 40 mm
Possible groove widths: 9 / 15.5 / 22 / 28.5 / 35 mm
Cutting disc: Ø125 mm
Rated input power: 1900 W
Output power: 1120 W
No-load speed: 5000 rpm
Speed at rated load: 4200 rpm
Torque: 6 Nm
Air output max.: 4380 l/min
Vacuum: 270 hPa (mbar)
Filter surface: 8600 cm²
Input power max.: 1400 W
Container volume: 35 l
Suction hose:  Ø35 mm
Hose length: 4 m
Weight: 16 kg
Cable length: 8 m
Authorised Metabo Stockist
Specification
Voltage 110V / 240V
Includes Case No
Blade Diameter 125mm
No Load Speed (RPM) 5000
Max Cutting Capacity 40mm
Maximum Depth Of Cut 40mm
Bore Size 22.23mm
Power Supply Corded
Buying Option Wall Chase and Dust Extractor
Pack Size 1
Product Weight 20.6kg
Warranty Information
Key Features
Description
  • Model Number: MFE40
  • Brand: Metabo
  • Category: Wall Chasers
Cutting disc: Ø125 mm
Rated input power: 1900 W
Output power: 1120 W
No-load speed: 5000 rpm
Speed at rated load: 4200 rpm
Torque: 6 Nm
Air output max.: 4380 l/min
Vacuum: 270 hPa (mbar)
Filter surface: 8600 cm²
Input power max.: 1400 W
Container volume: 35 l
Suction hose:  Ø35 mm
Hose length: 4 m
Weight: 16 kg
Cable length: 8 m
Authorised Metabo Stockist
Learn More
Specification
  • Voltage 110V / 240V
  • Includes Case No
  • Blade Diameter 125mm
  • No Load Speed (RPM) 5000
  • Max Cutting Capacity 40mm
  • Maximum Depth Of Cut 40mm
  • Bore Size 22.23mm