METKS216MG2
Key Features
  • Compact mitre saw of the mobile M-class
  • Precise shadow cutting line without re-adjustment thanks to cleverly positioned LED
  • Saw blade inclination from -2 to 47°, therefore also suited for undercuts
  • Extendable table width extensions
  • Ergonomic handle areas for carrying with one or two hands
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Metabo KS 216 M Electric Mitre Saw
Description
  • Product Code:METKS216MG2
  • Model Number: KS 216 M
  • Brand: Metabo
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Mitre Saws
  • Category: Mitre Saws
Authorised Metabo Stockist
Specification
Blade Diameter 216mm
No Load Speed (RPM) 5000
Bevel Capacity 47 / 2 °
Bore Size 30mm
Max Cutting Capacity at 0° 80mm
Max Cutting Capacity at 45° mitre 45mm
Power Supply Corded
Dimensions 477 x 464 x 479 mm
Buying Option Mitre Saw
Pack Size 1
Product Weight 8.7kg
Key Features
Description
  • Product Code:METKS216MG2
  • Model Number: KS 216 M
  • Brand: Metabo
  • Category: Mitre Saws
Specification
  • Blade Diameter 216mm
  • No Load Speed (RPM) 5000
  • Bevel Capacity 47 / 2 °
  • Bore Size 30mm
  • Power Supply Corded