EVO240R225DWSGEN2
Key Features
  • Dual-head configuration: a large 225mm circular orbital pad for broad surface work plus a 180mm triangular detail pad for corners and tight spots
  • 3,200 -7,000 opm with 3mm travel with triangular detail sanding head
  • 225mm Circular Sanding Head / 287mm triangular Detail Sanding head.
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Evolution R225DWS-T 225mm Telescopic Electric Dry Wall Sander with Dual Heads
Description
  • Product Code:EVO240R225DWSGEN2
  • Model Number: R225DWS-T
  • Brand: Evolution
  • Barcode: 5056583007795
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Sanders
  • Category: Drywall Sanders & Long Reach Sanders
Powered by a 750 W motor with variable speed control, the R225DWS-T gives you control across a range of materials and abrasives.
The circular head (225 mm diameter) spins between 600-1,700 rpm with orbital motion to tackle large flat areas with minimal effort, while the triangular head operates at much higher oscillations per minute (OPM) – around 3,200-7,000 with 3 mm oscillation travel - to reach into angles, corners, curves and detailed zones.
This sander is made to get the job done faster, with less clean-up and better finishes.
Authorised Evolution Stockist
Specification
Speed Control Variable Speed
No Load Speed (RPM) 1700
Base Diameter 225mm / 287mm
Sanding Type Disc
External Dust Extraction Port Yes
Orbit Diameter 3.0mm
Power Supply Corded
Dimensions 230mm x 250mm x 1450/1970mm
Buying Option Long Reach Sander
Pack Size 1
Product Weight 4.3kg
Key Features
Description
  • Model Number: R225DWS-T
  • Brand: Evolution
  • Barcode: 5056583007795
Authorised Evolution Stockist
Learn More
Specification
  • Speed Control Variable Speed
  • No Load Speed (RPM) 1700
  • Base Diameter 225mm / 287mm
  • Sanding Type Disc
  • Orbit Diameter 3.0mm
  • Power Supply Corded