BOSGLF18V8
Key Features
  • Brushless Motor delivers longer runtimes, less maintenance and better power control
  • Ultra-slim gripping area for effortless one-handed control
  • The budget-friendly solution for edge profiling and laminate trimming specialists
  • Built-in drop detection shuts the tool down quickly in the event of a drop
  • promo-supplier-redemptions promotion
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
How To Claim?
Free item will be automatically added to your basket
Bosch GLF 18V-8 18V Brushless Router Trimmer - Body
Description
  • Product Code:BOSGLF18V8
  • Model Number: GLF 18V-8
  • Brand: Bosch
  • Barcode: 4053423304039
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Routing Tools
  • Category: Routers & Trimmers
The Bosch GLF 18V-8 18V Brushless Router Trimmer from ITS is a compact and versatile router that specialises in edge profiling and laminate trimming.
Authorised Bosch Stockist
Specification
Voltage 18V
Number of Batteries 0
Charger Included? No
Battery Compatibility Bosch 18V LI-Ion
Battery Compatibility AMPShare
Includes Case No
Brushless Motor Yes
Speed Control Variable Speed
No Load Speed (RPM) 10000-30000
Collet Capacity 1/4, 6mm, 8mm
Power Supply Cordless
Dimensions 90mm x 106mm x 188mm
Buying Option Body
Pack Size 1
Product Weight 1.1kg
Features We Love
Bosch 18V logo
BOSCH 18V
Brushless Motor
BRUSHLESS MOTOR
BOSCH 18V
The Bosch Professional 18V system delivers the ultimate performance along with maximum freedom. With the Professional 18V System, you can choose from over 100 different tools suitable for a huge range of jobs. You can also benefit from ProCORE batteries and BiTURBO Brushless Motors to get the most out of these incredible tools.
Shop BOSCH 18V
Brushless Motor Image
Key Features
Description
  • Product Code:BOSGLF18V8
  • Model Number: GLF 18V-8
  • Brand: Bosch
  • Barcode: 4053423304039
  • Category: Routers & Trimmers
Authorised Bosch Stockist
Features We Love
BOSCH 18V
Shop BOSCH 18V
Brushless Motor Image
Learn More
Specification
  • Voltage 18V
  • Number of Batteries 0
  • Charger Included? No
  • Includes Case No
  • Brushless Motor Yes
  • Speed Control Variable Speed
  • Power Supply Cordless