HSQCP50CS
Key Features
  • Tough 50mm die-cast body for everyday security
  • Keeps Valuables and Tools Safe
  • 4-digit resettable combination with 10,000 code options
  • Weather-resistant for indoor and outdoor use
  • Attack resistant and Double Locking
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • promo-Freebie promotion
    Free Gift
  • promo-multibuy promotion
    Promotion:
  • promo-category-based promotion
    Promotion:
  • promo-brand-based promotion
  • promo-seasonal promotion
  • promo-flash promotion
  • promo-supplier-redemptions promotion
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
How To Claim?
Free item will be automatically added to your basket
Squire CP50CS Closed Shackle Combination Padlock
Description
  • Product Code:HSQCP50CS
  • Brand: Squire
  • Barcode: 5012245021790
  • Category: Combination Padlocks
  • Taxonomy: Hardware > Locks & Keys
The die-cast alloy body with a dual compound cover ensures long-lasting protection against the elements, making it suitable for both indoor and outdoor use. It offers a horizontal shackle clearance of 16mm while the vertical clearance is 22mm.
Authorised Squire Stockist
Specification
Buying Option Closed Shackle Combination Padlock
Pack Size 1
Product Weight 0.29kg
Colour Blue
Shackle Type Closed Shackle
Vertical Shackle Clearance (mm) 22mm
Shackle Diameter (mm) 8mm
Body Thickness (mm) 26mm
Horizontal Shackle Clearance (mm) 16mm
Mechanism Combination
Customer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Other Options
Key Features
Description
  • Product Code:HSQCP50CS
  • Brand: Squire
  • Barcode: 5012245021790
Authorised Squire Stockist
Learn More
Specification
  • Pack Size 1
  • Product Weight 0.29kg
  • Colour Blue
  • Shackle Type Closed Shackle
  • Shackle Diameter (mm) 8mm
  • Body Thickness (mm) 26mm