METMFE40
Key Features
  • Ideal for electric installations to lay cables and pipework under plaster with cutting depths up to 40 mm
  • Push cut for optimal view of the marking line
  • Channel width and cutting depth can be set
  • Electronic soft start and restart protection for safe working
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
from
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Metabo MFE40 125mm Wall Chaser
Description
  • Product Code:METMFE40
  • Model Number: MFE40
  • Brand: Metabo
  • Category: Wall Chasers
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Saws
The Metabo MFE40 125mm Electric Wall Chaser from ITS is the perfect solution for creation channels in brick or stone to install cables or piping up to a depth of 40mm.
Authorised Metabo Stockist
Specification
Case No Case
Voltage 110V / 240V
Includes Case No
Blade Diameter 125mm
No Load Speed (RPM) 5000
Max Cutting Capacity 40mm
Maximum Depth Of Cut 40mm
Bore Size 22.23mm
Power Supply Corded
Buying Option Wall Chaser
Pack Size 1
Wattage 1900W
Product Weight 4.6kg
Warranty Information
Key Features
Description
  • Product Code:METMFE40
  • Model Number: MFE40
  • Brand: Metabo
  • Category: Wall Chasers
Specification
  • Case No Case
  • Voltage 110V / 240V
  • Includes Case No
  • Blade Diameter 125mm
  • No Load Speed (RPM) 5000
  • Max Cutting Capacity 40mm
  • Maximum Depth Of Cut 40mm
  • Bore Size 22.23mm
  • Power Supply Corded
  • Buying Option Wall Chaser
  • Pack Size 1
  • Wattage 1900W