Product Code:MILM18FOPHEA
Model Number: M18FOPH-EA
Brand: Milwaukee
Barcode: 4058546229030
Category: Garden Multi Tools Attachments
Taxonomy: Hardware > Tools > Multifunction Power Tools
The Milwaukee M18 FOPH-EA QUIK-LOCK Edger Attachment from ITS features a 203mm (8") blade and high strength guard for increased durability.
See it in action
Specification
| Voltage | 18V |
| Includes Case | No |
| Compatible With | M18 FOPH, M18 FOPHLTKIT |
| No Load Speed (RPM) | 3900 |
| Blade Length | 203mm |
| Dimensions | 965 x 317 x 127 |
| Buying Option | Edger Attachment |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight | 2.4kg |
| Working Depth | 50mm |
Warranty Information
Product is also in :
Key Features
- Part of the Milwaukee OUIK-LOK system
- 20.3 cm blade offers long life and durability
- Up to 3900 RPM offers an efficient and nice clean cut
- Get the perfect lawn, sidewalk and path edges creating a sharp and manicured look
- Designed to meet landscape maintenance professional needs
Description
Description
Product Code:MILM18FOPHEA
Model Number: M18FOPH-EA
Brand: Milwaukee
Barcode: 4058546229030
See it in action
Specification
- Voltage 18V
- Includes Case No
- No Load Speed (RPM) 3900
- Blade Length 203mm
- Dimensions 965 x 317 x 127
- Pack Size 1
- Product Weight 2.4kg
- Working Depth 50mm