KNI4144200
Key Features
  • Long-Nose Grip Pliers, narrow, long jaws
  • Very suitable for areas that are difficult to reach
  • Hold round, profile and flat material securely
  • Heavy duty model
  • With adjustment screw and release lever
No Longer Available
EX VAT
No Longer Available
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Knipex Long Nose Angled Grip Pliers
Description
  • Product Code:KNI4144200
  • Brand: Knipex
  • Barcode: 4003773080343
  • Category: Mole Grips
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Cutters
  • Clamping width round: 20 mm
  • Clamping width square: 20 mm
  • Clamping width hexagon: 30 mm
Authorised Knipex Stockist
Specification
Dimensions 200 x 100 x 19mm
Buying Option 200mm Long Nose Angled Grip Pliers
Pack Size 1
Product Weight 0.40kg
Product Length 200mm
Finish Steel
Suitable For Pipes
Suitable For Nuts and Bolts
VDE No
Grip Capacity 30mm
Handle Type Steel
Use Gripping
Use Clamping
Pipe Diameter 20mm
Plier/Cutter Type Long Nose Bent Pliers
Product is also in :
Key Features
  • Heavy duty model
Description
  • Product Code:KNI4144200
  • Brand: Knipex
  • Barcode: 4003773080343
  • Category: Mole Grips
  • Clamping width round: 20 mm
  • Clamping width square: 20 mm
Specification
  • Dimensions 200 x 100 x 19mm
  • Pack Size 1
  • Product Weight 0.40kg
  • Product Length 200mm
  • Finish Steel
  • Suitable For Pipes
  • Suitable For Nuts and Bolts
  • VDE No
  • Grip Capacity 30mm
  • Handle Type Steel
  • Use Gripping
  • Use Clamping
  • Pipe Diameter 20mm