TREJBT101BR25
Key Features
  • Universal T-shank
  • High alloyed Chrome-Vanadium Steel
  • Down-cut, cross-ground tapered back
  • Clean down-cutting
No Longer Available
EX VAT
No Longer Available
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Trend 25 x T101BR Down Cut Jigsaw Blades in Screw Top Tube
Description
  • Product Code:TREJBT101BR25
  • Model Number: JB/T101BR/25
  • Brand: Trend
  • Barcode: 5027654062371
  • Category: Jigsaw Blades
  • Taxonomy: Hardware > Tool Accessories > Tool Blades > Saw Blades
Professional T101BR jigsaw blades 25 pack with universal T-shank.
Down-cut, cross-ground tapered back, the wood grain is cut by the slanted angle of the tooth and the ground edges ensure non-contact with the saw kerf giving a very clean cut. 100mm overall length x 2.5mm pitch, 10 Tpi with 75mm cut length for cutting material thickness 4mm to 30mm.
Clean down-cutting of hardwood, plywood, laminated particle board, kitchen worktops and plastics.
Authorised Trend Stockist
Specification
Dimensions 100mm x 8mm x 1.45mm
Buying Option T101BR
Pack Size 25
Product Material Chrome-Vanadium Steel
Product Length 100mm
Blade Type Jigsaw
Max Cutting Capacity 30mm
Finish Clean Cut
Suitable For Hard Wood
Suitable For Plywood
Suitable For Particle Board
Suitable For Worktops
Suitable For Plastics
Accessory Fitting Universal
Teeth Per Inch 10
Warranty Information
Product is also in :
Customer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Other Options
Key Features
  • Universal T-shank
  • Clean down-cutting
Description
  • Product Code:TREJBT101BR25
  • Model Number: JB/T101BR/25
  • Brand: Trend
  • Barcode: 5027654062371
  • Category: Jigsaw Blades
Authorised Trend Stockist
Learn More
Specification
  • Buying Option T101BR
  • Pack Size 25
  • Product Length 100mm
  • Blade Type Jigsaw
  • Max Cutting Capacity 30mm