SCHHM216
Key Features
  • Powerful 2000 watt motor for versatile use
  • Compact dimensions also for the small workshop
  • Built-in laser for precise display of the cut edge
  • Stable and light aluminum die-cast frame for easy transport
  • Large cutting width up to 340 mm
No Longer Available
EX VAT
No Longer Available
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Scheppach HM216 216mm Electric Sliding Mitre Saw - 240V
Description
  • Product Code:SCHHM216
  • Model Number: HM216
  • Brand: Scheppach
  • Barcode: 4046664072560
  • Category: Mitre Saws
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Mitre Saws
The Scheppach HM216 Sliding 216mm Mitre Saw from ITS is the perfect addition to any workshop or site.
The 216mm disc saw includes a stable double column guide that delivers a huge range of cross and mitre cuts in hard and soft wood.  It will also deal with a common place plastics.
Thanks to the powerful 2000W motor, the saw can run up to 4700rpm in idle, and can be angled up to 45° in both directions for precise mitre cutting.
Capable of handling workpieces up to 340mm wide, the saw includes a fully enclosed blade guard to ensure your safety.
Authorised Scheppach Stockist
Specification
Blade Diameter 216mm
No Load Speed (RPM) 4700
Mitre Capacity (Left 45*)(Right 45*)
Bore Size 30mm
Power Supply Corded
Dimensions 46 x 79 x 36cm
Buying Option 216mm Sliding Mitre Saw
Pack Size 1
Product Weight 14.32kg
Product is also in :
Key Features
Description
  • Product Code:SCHHM216
  • Model Number: HM216
  • Brand: Scheppach
  • Barcode: 4046664072560
  • Category: Mitre Saws
Authorised Scheppach Stockist
Learn More
Specification
  • Blade Diameter 216mm
  • No Load Speed (RPM) 4700
  • Bore Size 30mm
  • Power Supply Corded
  • Dimensions 46 x 79 x 36cm