FLUT51000
Key Features
  • Protected to EN61010-1 CAT IV 600 V / CAT III 1000 V rating
  • Auto-selects between AC and DC voltage
  • Measure current more safely without metallic contact
  • Offers Auto-off mode to conserve battery life
  • Troubleshoot resistance problems up to 1000 Ω
Back in stock soon
Estimated Delivery Date: 17/05/2026
EX VAT
Back in stock soon
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Fluke T5-1000 100A Open Jaw Digital Clamp Meter
Description
  • Product Code:FLUT51000
  • Brand: Fluke
  • Barcode: 0095969242653
  • Category: Digital Detectors, Sensors & Testing
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Measuring Tools & Sensors
This compact and rugged voltage tester has been designed to be incredibly portable, and it doesn’t disappoint in this.  Accurately able to measure up to 1000V, you can easily switch between AC and DC displays.
The T5 fixed jaws allow you to measure the current up to 100A without having to break a circuit – simply slide the cable between the jaws.  Regardless to how much dirt, moisture or mud is on the cable, the T5 will still be able to work.
Authorised Fluke Stockist
Warranty Information
Key Features
Description
  • Product Code:FLUT51000
  • Brand: Fluke
  • Barcode: 0095969242653