MAKDJV180Z
Key Features
  • 2 Finger variable speed trigger
  • 3 Orbital settings for extra fast cutting
  • Dust blower to keep your cut line clear
  • High 2600spm stroke speed
  • Bright LED joblight for maximum visibility
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Description
  • Product Code:MAKDJV180Z
  • Model Number: DJV180Z
  • Brand: Makita
  • Barcode: 0088381662710
  • Category: Jigsaws
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Jigsaws
Lightweight and compact, the Makita DJV180Z 18V Lithium-ion cordless jigsaw is a cut above the rest.
Smooth, powerful cutting at a high stroke speed of 2600spm featuring a 3 position orbital action settings plus straight cutting for use in a wide range of materials.
It can cut up to 135mm into wood and 10mm into metal with a 26mm stroke length.
The square shaft allows for orbital action whilst eliminating side-to-side movement.
See it in action
Authorised Makita Stockist
Specification
Voltage 18V
Battery Type Lithium-Ion
Number of Batteries 0
Charger Included? No
Battery Compatibility Makita 18V Li-ion
Includes Case No
Brushless Motor No
Speed Control Variable Speed
No Load Speed (RPM) 2600
Blade Change System Tool Free
Max Cutting Capacity in Metal 10mm
Orbital/Pendulum Action 3 Position Orbital Action
Stroke Length 26mm
Max Cutting Capacity in Wood 135mm
Power Supply Cordless
Buying Option Body Only
Pack Size 1
Product Weight 2.8kg
Warranty Information
Features We Love
Makita 18V LXT Logo
MAKITA 18V LXT
MAKITA 18V LXT
Makita's 18V LXT System is the world’s largest 18V slide-style battery system with over 300 tools. LXT tools have purpose-built motors, battery technology, and enhanced communications working together to deliver unmatched power, speed, and run time. 18V LXT have solutions for every trade, with tools like Bandsaws, rebar cutters and drywall cutters... and is the most popular range of 18V cordless tools in the UK.
SHOP THE 18V LXT RANGE
Customer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Other Options
Key Features
  • High 2600spm stroke speed
Description
  • Product Code:MAKDJV180Z
  • Model Number: DJV180Z
  • Brand: Makita
  • Barcode: 0088381662710
  • Category: Jigsaws
See it in action
Authorised Makita Stockist
Features We Love
MAKITA 18V LXT
SHOP THE 18V LXT RANGE
Learn More
Specification
  • Voltage 18V
  • Battery Type Lithium-Ion
  • Number of Batteries 0
  • Charger Included? No
  • Includes Case No
  • Brushless Motor No
  • Speed Control Variable Speed
  • No Load Speed (RPM) 2600
  • Stroke Length 26mm