KPX6801280
Key Features
  • For twisting and cutting binding wire
  • For soft and hard wire
  • Cutting edge hardness approx. 61 HRC
  • High-grade special tool steel, forged, multi stage oil-hardened
Out Of Stock
EX VAT
Out Of Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Knipex End Cutting Nippers 280mm
Description
  • Product Code:KPX6801280
  • Model Number: 60 01 280
  • Brand: Knipex
  • Barcode: 4003773077664
  • Category: Nippers
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Cutters
The cutting edges are additionally hardened with approx. 61. HRC.
These nippers are made from high-grade, special tool steel, forged and multi-stage, oil-hardened.
Authorised Knipex Stockist
Specification
Dimensions 280 x 53 x 32 mm
Buying Option 280mm End-Cutting Nippers
Pack Size 1
Product Weight 0.46kg
Product Material High-quality special tool steel
Product Length 280mm
Max Cutting Capacity 4.5mm
Blade Length 33mm
Finish Steel
Suitable For Medium-Hard Wire
Suitable For Hard Wire
Suitable For Medium Wire
Suitable For Wires
VDE No
Handle Type Dipped
Use Cutting
Plier/Cutter Type Nippers/Pincers/End Cutter
Warranty Information
Customer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Other Options
Key Features
  • For soft and hard wire
Description
  • Product Code:KPX6801280
  • Model Number: 60 01 280
  • Brand: Knipex
  • Barcode: 4003773077664
  • Category: Nippers
Authorised Knipex Stockist
Learn More
Specification
  • Dimensions 280 x 53 x 32 mm
  • Pack Size 1
  • Product Weight 0.46kg
  • Product Length 280mm
  • Max Cutting Capacity 4.5mm
  • Blade Length 33mm