MRC2451650107
Back in stock soon
Estimated Delivery Date: 19/05/2026
EX VAT
Back in stock soon
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Marcrist PC850 107mm x 165mm 1/2'' BSP Diamond Percussion Core
Description
  • Product Code:MRC2451650107
  • Model Number: 245.165.0107
  • Brand: Marcrist
  • Barcode: 5036197055559
  • Category: Diamond Core Drill Bits & Accessories
PC850 107mm Extreme Speed Dry Diamond Percussion Core - A must for every plumbing, heating and electrical specialist.
107mm core diameter, 165mm core length, 8mm segment height.
Fast, efficient, extreme speed, long life, without drilling residue, the lowest cost-per-hole.
Authorised Marcrist Stockist
Specification
Buying Option Single
Pack Size 1
Product Weight 1.0kg
Product Material Diamond Coated
Product Length 165mm
Diameter (Metric) 107MM
Suitable For Concrete
Suitable For Brick
Suitable For General Purpose
Suitable For Stone
Suitable For Poroton
Accessory Fitting 1/2 BSP
Head Size 107mm
Bit Type Diamond Core
Warranty Information
  • Product Code:MRC2451650107
  • Model Number: 245.165.0107
  • Brand: Marcrist
  • Barcode: 5036197055559
Authorised Marcrist Stockist
Learn More
Specification
  • Buying Option Single
  • Pack Size 1
  • Product Weight 1.0kg
  • Product Length 165mm
  • Diameter (Metric) 107MM
  • Suitable For Concrete
  • Suitable For Brick
  • Suitable For General Purpose
  • Suitable For Stone
  • Suitable For Poroton
  • Accessory Fitting 1/2 BSP
  • Head Size 107mm