KNI1106160T
Key Features
  • For single, multiple and fine stranded conductors with plastic or rubber insulation
  • Easy adjustment to the required diameter
  • VDE Tested to 1000V
  • Insulated Handles
  • Tether Link
No Longer Available
EX VAT
No Longer Available
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Knipex 160mm Insulation Stipper with Tether Point
Description
  • Product Code:KNI1106160T
  • Model Number: 11 06 160 T
  • Brand: Knipex
  • Barcode: 4003773081418
  • Category: Strippers & Crimpers
  • Taxonomy: Hardware > Tools
The Knipex 160mm Insulation Strippers with Tether Link from ITS are versatile electrical hand pliers with opening spring.
The pliers are ideal for single, multiple and fine stranded conductors with plastic or rubber insulation up to Ø 5.0 mm or 10 mm².
Authorised Knipex Stockist
Specification
Dimensions 160 x 100 x 27mm
Buying Option 160mm Stripper with link
Pack Size 1
Product Weight 0.18kg
Product Material Steel
Product Length 160mm
Case No Case
Max Cutting Capacity 5mm
Suitable For Wires
Suitable For Cable
VDE Yes
Handle Type Insulated
Use Stripping
Warranty Information
Product is also in :
Key Features
  • VDE Tested to 1000V
  • Insulated Handles
  • Tether Link
Description
  • Product Code:KNI1106160T
  • Model Number: 11 06 160 T
  • Brand: Knipex
  • Barcode: 4003773081418
  • Taxonomy: Hardware > Tools
Specification
  • Dimensions 160 x 100 x 27mm
  • Pack Size 1
  • Product Weight 0.18kg
  • Product Material Steel
  • Product Length 160mm
  • Case No Case
  • Max Cutting Capacity 5mm