HSQSS80CS
Key Features
  • Hardened boron alloy steel shackle
  • Solid hardened steel lock body
  • Electrophoretic anticorrosion finish
  • Anti-drill protection and protective dust cover
  • Made in Britain
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • promo-Freebie promotion
    Free Gift
  • promo-multibuy promotion
    Promotion:
  • promo-category-based promotion
    Promotion:
  • promo-brand-based promotion
  • promo-seasonal promotion
  • promo-flash promotion
  • promo-supplier-redemptions promotion
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
How To Claim?
Free item will be automatically added to your basket
Squire SS80CS Stronghold Solid Steel Closed Shackle 80mm Padlock
Description
  • Product Code:HSQSS80CS
  • Model Number: SS80CS
  • Brand: Squire
  • Barcode: 5012245035674
  • Taxonomy: Hardware > Locks & Keys
  • Category: Keyed Different Padlocks
The Squire SS80CS Stronghold Solid Steel Closed Shackle 80mm Padlock from ITS is an essential part of your security requirements to protect your tools and equipment.
The Squire SS80CS is a premium high-security padlock. Constructed with an 80mm solid hardened steel lock body, and 16mm diameter hardened boron alloy steel closed shackle, this CEN level 6 accredited padlock has been meticulously engineered to provide exceptional protection for your valuable assets.
The closed shackle padlock offers a horizontal shackle clearance of 23mm while the vertical clearance is 25mm.
Authorised Squire Stockist
Specification
Buying Option 80mm Closed Shackle Padlock
Pack Size 1
Product Weight 2.27kg
Colour Blue
Standards/Approvals CEN6
Shackle Type Closed Shackle
Vertical Shackle Clearance (mm) 25mm
Shackle Diameter (mm) 16mm
Body Thickness (mm) 40mm
Horizontal Shackle Clearance (mm) 23mm
Mechanism Key
Key Features
  • Made in Britain
Description
  • Product Code:HSQSS80CS
  • Model Number: SS80CS
  • Brand: Squire
  • Barcode: 5012245035674
Authorised Squire Stockist
Learn More
Specification
  • Pack Size 1
  • Product Weight 2.27kg
  • Colour Blue
  • Standards/Approvals CEN6
  • Shackle Type Closed Shackle
  • Shackle Diameter (mm) 16mm
  • Body Thickness (mm) 40mm