MET240DH330
Key Features
  • Ideal for mobile use due to low weight
  • Convenient height adjustment with crank handle
  • Powerful universal motor for powerful lugging drive and even planing result
  • Large feed and exit tables support the conveyance of long materials
  • Easy setting of common passage heights using stop points
Back in stock soon
Estimated Delivery Date: 20/05/2026
EX VAT
Back in stock soon
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Metabo DH 330 Electric Bench Planer Thicknesser - 240V
Description
  • Product Code:MET240DH330
  • Model Number: DH330
  • Brand: Metabo
  • Barcode: 4003665424491
  • Category: Thicknessers
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Planers
The Metabo DH330 Electric Bench Thicknesser - 240V from ITS is a compact, low-weight and portable machine for you to take to the job.
The dual bladed, 9800rpm thicknesser has a 152 x 330mm passageway for your materials.  The stable gear allows for consistent results.  The height of the cut can be changed thanks to the crank handle while the common passage heights are easily adjusted thanks to the stop points.
Authorised Metabo Stockist
Specification
No Load Speed (RPM) 9800
Feed Rate 5m/Min
Max Cutting Capacity 3mm
Power Supply Corded
Dimensions 579 x 857 x 574 mm
Buying Option Portable Thicknesser
Pack Size 1
Wattage 1800W
Product Weight 35kg
Warranty Information
You can register your Metabo purchase at http://www.metabo-service.com/en/
The warranty covers defects in material and/or workmanship only.
Key Features
Description
  • Product Code:MET240DH330
  • Model Number: DH330
  • Brand: Metabo
  • Barcode: 4003665424491
  • Category: Thicknessers
Authorised Metabo Stockist
Learn More
Specification
  • No Load Speed (RPM) 9800
  • Feed Rate 5m/Min
  • Max Cutting Capacity 3mm
  • Power Supply Corded
  • Pack Size 1
  • Wattage 1800W