KNI9516165
Key Features
  • High cutting capacity allows multi stranded copper and aluminium cables up to 50mm² or 15mm diameter to be cut efficiently.
  • Insulated multi component grips improve comfort, control and safety during one handed operation.
Out Of Stock
EX VAT
Out Of Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Knipex 95 16 165 VDE Cable Shears
Description
  • Product Code:KNI9516165
  • Model Number: 95 16 165
  • Brand: Knipex
  • Barcode: 4003773039648
  • Category: Cable Cutters
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Cutters
These cable shears are capable of cutting copper and aluminium cables up to 50mm² or 15mm in diameter, while remaining unsuitable for steel wire or hard drawn copper to ensure cutting accuracy and blade longevity.
With a compact 165mm length and a weight of 262g, these cable shears are easy to handle in confined spaces and tool bags.
Authorised Knipex Stockist
Specification
Dimensions 165 x 47 x 21mm
Buying Option 165mm
Pack Size 1
Product Weight 0.26kg
Max Cutting Capacity 50mm
Finish Chrome
Suitable For Cable
VDE Yes
Handle Type Insulated
Use Cutting
Plier/Cutter Type Cable Cutter
Key Features
Description
  • Product Code:KNI9516165
  • Model Number: 95 16 165
  • Brand: Knipex
  • Barcode: 4003773039648
  • Category: Cable Cutters
Specification
  • Dimensions 165 x 47 x 21mm
  • Buying Option 165mm
  • Pack Size 1
  • Product Weight 0.26kg
  • Max Cutting Capacity 50mm