KAR16735240
Key Features
  • Eliminates dirt on vehicles, steps, garden tools and outdoor furniture
  • Compact and lightweight device
  • Tidy storage
  • Integrated detergent suction hose
  • Integrated water filter
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • promo-Freebie promotion
    Free Gift
  • promo-multibuy promotion
    Promotion:
  • promo-category-based promotion
    Promotion:
  • promo-brand-based promotion
  • promo-seasonal promotion
  • promo-flash promotion
  • promo-supplier-redemptions promotion
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
How To Claim?
Free item will be automatically added to your basket
Karcher K2 Home Pressure Washer Kit
Description
  • Product Code:KAR16735240
  • Model Number: K2
  • Brand: Karcher
  • Barcode: 4066529094827
  • Taxonomy: Home & Garden > Lawn & Garden > Outdoor Power Equipment > Pressure Washers
  • Category: Pressure Washers
Picture this: a compact powerhouse that’s ideal for everyday cleaning tasks around your home. The Kärcher K 2 Home Pressure Washer Kit from ITS slips effortlessly into a corner thanks to its sleek, upright design, yet when you turn it on it packs a punch - delivering up to 110 bar of pressure and a flow rate of 360 l/h for tackling garden furniture, bikes, garden tools or family cars.
Technically speaking, it’s powered by a 1.4 kW universal motor, taps into standard 220–240 V mains, handles inlet water up to 40 °C, and covers around 20 m² per hour. It’s compact - just 189 × 252 × 445 mm - and lightweight, tipping the scales at a modest 3.5 kg.
Authorised Karcher Stockist
Specification
Voltage 240V
Cable Length 5m
Pressure Rate (BAR) 110 Bar
Water Flow 360l/h
Maximum Temperature 40°C
Hose Length 3m
Power Supply Corded
Dimensions 189 x 252 x 445mm
Buying Option K2 Universal Home
Pack Size 1
Product Weight 3.77kg
Key Features
  • Tidy storage
  • Integrated water filter
Description
  • Product Code:KAR16735240
  • Model Number: K2
  • Brand: Karcher
  • Barcode: 4066529094827
  • Category: Pressure Washers
Authorised Karcher Stockist
Learn More
Specification
  • Voltage 240V
  • Cable Length 5m
  • Pressure Rate (BAR) 110 Bar
  • Water Flow 360l/h
  • Maximum Temperature 40°C
  • Hose Length 3m
  • Power Supply Corded
  • Dimensions 189 x 252 x 445mm