HIKC3606DBW2Z
Key Features
  • Brushless Motor ensures faster runtimies, less maintenance and better power control
  • Deep cut technology for higher cutting depth with standard saw blade
  • Optimal saw blade visibility from both sides guarantees high-precision cuts
  • Fast stopping electric brake and kickback protection for high user safety
  • Very compact and lightweight for maximum flexibility
Back in stock soon
Estimated Delivery Date: 20/05/2026
EX VAT
Back in stock soon
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Description
  • Product Code:HIKC3606DBW2Z
  • Model Number: C3606DBW2Z
  • Brand: Hikoki
  • Barcode: 4966376408160
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Handheld Circular Saws
  • Category: Circular Saws
The Hikoki C3606DBW2Z 36V MultiVolt 165mm Brushless Circular Saw from ITS is a lightweight and versatile circular saw that easily performs a range of cutting tasks.
Unlike quite a number of circular saws available on the market, the Hikoki C3606DB is equipped with innovative deep cut technology that allows for a greater cutting depth up to 66mm.
The saw offers a number of features including a high bevel capacity from -5° to 45° for a wide range of applications with a max cutting depth of 45mm at 45°.
Authorised Hikoki Stockist
Specification
Voltage 36V
Number of Batteries 0
Charger Included? No
Battery Compatibility Hikoki 36V MultiVolt Li-Ion
Includes Case Yes
Brushless Motor Yes
Blade Diameter 165mm
No Load Speed (RPM) 5700
Bevel Capacity -5° to 45°
Cutting Capacity at 45 degrees 45mm
Cutting Capacity at 90 degrees 66mm
Bore Size 20mm
Power Supply Cordless
Dimensions 285 x 188 x 263mm
Buying Option Body
Pack Size 1
Product Weight 3.7kg
Features We Love
Brushless Motor
BRUSHLESS MOTOR
Brushless Motor Image
Key Features
Description
  • Product Code:HIKC3606DBW2Z
  • Model Number: C3606DBW2Z
  • Brand: Hikoki
  • Barcode: 4966376408160
  • Category: Circular Saws
Authorised Hikoki Stockist
Features We Love
Brushless Motor Image
Learn More
Specification
  • Voltage 36V
  • Number of Batteries 0
  • Charger Included? No
  • Includes Case Yes
  • Brushless Motor Yes
  • Blade Diameter 165mm
  • No Load Speed (RPM) 5700
  • Bevel Capacity -5° to 45°
  • Bore Size 20mm
  • Power Supply Cordless
  • Dimensions 285 x 188 x 263mm