EIN4431150
Key Features
  • PurePOWER Brushless Motor delivers longer runtimes and better power control
  • Soft-start and protection against accidental restarts enhance user safety
  • Smooth running due to the decoupling of motor and gearbox
  • Slim design with ergonomic Softgrip
  • Additional handle can be assembled in 2 positions as required
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • promo-Freebie promotion
    Free Gift
  • promo-multibuy promotion
    Promotion:
  • promo-category-based promotion
    Promotion:
  • promo-brand-based promotion
  • promo-seasonal promotion
  • promo-flash promotion
  • promo-supplier-redemptions promotion
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
How To Claim?
Free item will be automatically added to your basket
Einhell AXXIO 18/115 Q 18V Brushless Angle Grinder - Body
Description
  • Product Code:EIN4431150
  • Model Number: AXXIO 18/115 Q
  • Brand: Einhell
  • Barcode: 4006825642698
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Grinders
  • Category: Angle Grinders
The Einhell AXXIO 18/115 Q 18V Brushless Angle Grinder from ITS is a slimline yet powerfully versatile tool that is comfortable with jobs on site as it is with jobs at home.
Powerful, wireless and comfortable, these are the attributes that were highly valued in the concept. Thanks to its powerful motor, the cordless angle grinder delivers the same power as a corresponding corded device with 700 W.
Authorised Einhell Stockist
Specification
Voltage 18V
Number of Batteries 0
Charger Included? No
Battery Compatibility Einhell 18V PXC Li-Ion
Includes Case No
Brushless Motor Yes
Blade Diameter 115mm
No Load Speed (RPM) 8500
Bore Size 22mm
Switch Type Slide Switch
Power Supply Cordless
Buying Option Body
Pack Size 1
Product Weight 1.58kg
Features We Love
Brushless Motor
BRUSHLESS MOTOR
Brushless Motor Image
Key Features
Description
  • Product Code:EIN4431150
  • Model Number: AXXIO 18/115 Q
  • Brand: Einhell
  • Barcode: 4006825642698
  • Category: Angle Grinders
Authorised Einhell Stockist
Features We Love
Brushless Motor Image
Learn More
Specification
  • Voltage 18V
  • Number of Batteries 0
  • Charger Included? No
  • Includes Case No
  • Brushless Motor Yes
  • Blade Diameter 115mm
  • No Load Speed (RPM) 8500
  • Bore Size 22mm