  • Model Number: XMS22CLIP30W
  • Brand: Faithfull
  • Barcode: 5023969003870
  • Category: Other Site Lights
  • Taxonomy: Home & Garden > Lighting > Flood & Spot Lights
A 30 watt LED provides a high light output of 3000 Lumens.
Three output modes offer extended running times (100%, 50% and 25%) .
The heavy-duty clamp has an opening capacity of 73mm with 180n clamping force for secure attachment to poles, beams etc.
All clamping surfaces feature a non-marring rubber grip.
It can also be used as a freestanding light.
Authorised Faithfull Stockist
Specification
Dimensions 156 x 105 x 251mm
Buying Option 30W
Product Weight 1kg
Run Time (approx) +3 Hours
IP Rating IP65
Lumens 3000
Bulb Type LED
Lighting Type Site Lights
No. Power Modes 3
Bulb Included? Yes
Rechargeable Yes
Warranty Information
Product is also in :
Customer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Other Options
Key Features
  • 3 to 10 hours of continuous light on one full charge.
  • Can be clamped or freestanding
  • Designed for both commercial and domestic use
  • A 360 degree swivel ball joint allows the angle of the lamp to be adjusted
Description
Description
  • Product Code:FAICLIP30W
  • Model Number: XMS22CLIP30W
  • Brand: Faithfull
  • Barcode: 5023969003870
  • Category: Other Site Lights
Authorised Faithfull Stockist
Learn More
Specification
  • Dimensions 156 x 105 x 251mm
  • Buying Option 30W