VNT115PK
Key Features
  • General-purpose trade diamond blade & Tile Blade Pack
  • Perfect for wet or dry cutting
  • 7mm Continuous rim edge enables fast cutting
  • Provides a quality finish
  • Best with low-density material
No Longer Available
EX VAT
No Longer Available
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Vaunt Diamond Blade General Purpose & Tile Diamond Blade 115mm
Description
  • Product Code:VNT115PK
  • Model Number: V115PK
  • Brand: Vaunt
  • Barcode: 5055284482450
  • Category: Diamond Blades
  • Taxonomy: Hardware > Tool Accessories > Grinder Accessories
This blade can be used on granite, marble, brick & concrete!
These discs can be used on granite, marble, ceramic, porcelain and stone!
Authorised Vaunt Stockist
Specification
Buying Option 115mm General Purpose and Tile Cutting Blades
Pack Size 2
Product Weight 0.35kg
Product Material Diamond Tipped
Product Length 115mm
Blade Type Diamond Blade
Diameter (Metric) 115mm
Kerf Size 2.0mm
Bore Size 22.23mm
Finish Fast Cutting
Suitable For Granite
Suitable For Marble
Suitable For Brick
Suitable For Concrete
Suitable For Ceramics
Suitable For Tiles
Segment Size 10mm
Product is also in :
Customer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Other Options
Key Features
  • Provides a quality finish
Description
  • Product Code:VNT115PK
  • Model Number: V115PK
  • Brand: Vaunt
  • Barcode: 5055284482450
  • Category: Diamond Blades
Authorised Vaunt Stockist
Learn More
Specification
  • Pack Size 2
  • Product Weight 0.35kg
  • Product Length 115mm
  • Blade Type Diamond Blade
  • Diameter (Metric) 115mm
  • Kerf Size 2.0mm
  • Bore Size 22.23mm
  • Finish Fast Cutting
  • Suitable For Granite
  • Suitable For Marble
  • Suitable For Brick
  • Suitable For Concrete
  • Suitable For Ceramics
  • Suitable For Tiles
  • Segment Size 10mm