Product Code:MAKUD2500
Model Number: UD2500
Brand: Makita
Barcode: 088381643818
Category: Shredders
Taxonomy: Home & Garden > Lawn & Garden > Gardening > Gardening Tools
Makita UD2500 Electric Shredder.
Powerful 2500W motor with 40rpm for continuous shredding. cut & Crush system to minimise shredded waste volume. Easy to use control panel with automatic anti block system & forward/reverse switch.
45mm maximum branch cutting diameter & 67L container capacity with container fill level easily visible through cut-outs.
Specification
| Voltage | 240V |
| Cutting Diameter | 45mm |
| Cutting System | Crush and Cutting System |
| Power Supply | Corded |
| Pack Size | 1 |
| Wattage | 2500 |
| Product Weight | 6.4kg |
Warranty Information
Key Features
- Easy-to-use control panel
- Container fill level
- Handholds on both sides
- Automatic anti block system
- Easy transportation
Description
Description
Product Code:MAKUD2500
Model Number: UD2500
Brand: Makita
Barcode: 088381643818
Category: Shredders
Specification
- Voltage 240V
- Cutting Diameter 45mm