EVOR300DCT
Key Features
  • Ergonomic Handle & Trigger
  • On-Board Tool Storage
  • Balanced Weight
  • Built-in Dust Port
  • Low Vibrations
In Stock
Delivery Information
Next Day Delivery Available
EX VAT
In Stock
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Description
  • Product Code:EVOR300DCT
  • Model Number: R300DCT
  • Brand: Evolution
  • Category: Disc Cutters
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Saws > Cut-Off Saws
The saw utilises Power Protect Technology which preotect internal parts from dust and water.
Authorised Evolution Stockist
Specification
Voltage 110V / 240V
Blade Diameter 300mm
Maximum Depth Of Cut 115mm
Bore Size 20mm
Power Supply Corded
Pack Size 1
Product Weight 9.7kg
Warranty Information
(This warranty does not cover blades & accessories).
What is covered?
Key Features
  • Ergonomic Handle & Trigger
  • On-Board Tool Storage
  • Balanced Weight
  • Built-in Dust Port
  • Low Vibrations
Description
  • Product Code:EVOR300DCT
  • Model Number: R300DCT
  • Brand: Evolution
  • Category: Disc Cutters
Specification
  • Voltage 110V / 240V
  • Blade Diameter 300mm
  • Maximum Depth Of Cut 115mm
  • Bore Size 20mm