WYLNHXSB40AFD
Key Features
  • 30mA Miniature RCBO
  • AFDD combined CPD
  • B Curve
No Longer Available
  • promo-Freebie promotion
    Free Gift
  • promo-multibuy promotion
    Promotion:
  • promo-category-based promotion
    Promotion:
  • promo-brand-based promotion
  • promo-seasonal promotion
  • promo-flash promotion
    Clearance - When it's gone, it's gone!!
  • promo-supplier-redemptions promotion
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Image of the promotion banner
Save up to 70% on hundreds of products but be quick. When its gone, its GONE!
SHOP ALL QUALIFYING
Wylex 40A 30mA B Curve RCBO AFDD Combined CPD
Description
  • Product Code:WYLNHXSB40AFD
  • Model Number: NHXSB40AFD
  • Brand: Wylex
  • Barcode: 5013601105925
  • Category: Consumer Units & Circuit Breakers
  • Taxonomy: Hardware > Power & Electrical Supplies > Circuit Breaker Panels
40A 30mA Miniature RCBO (RCD operated circuit breaker) AFDD combined CPD, B Curve.
Working temperature range: -25°C to 55°C. IP20 protection class rated.
Specification
Dimensions 90mm x 18mm x 77mm
Buying Option 40A
Pack Size Single
Product Weight 1.0kg
AMP Rating 40 A
Electrical Product Type RCBO
Milli Amp Rating 30 mA
Kilp Amps (KA) 6 KA
Depth 77mm
Key Features
  • 30mA Miniature RCBO
  • AFDD combined CPD
  • B Curve
  • IP20 Protection class rated
Description
  • Product Code:WYLNHXSB40AFD
  • Model Number: NHXSB40AFD
  • Brand: Wylex
  • Barcode: 5013601105925
Specification
  • Buying Option 40A
  • Pack Size Single
  • Product Weight 1.0kg
  • AMP Rating 40 A
  • Electrical Product Type RCBO
  • Milli Amp Rating 30 mA
  • Kilp Amps (KA) 6 KA
  • Depth 77mm