WYLNHXS1B32
Key Features
  • 30mA Miniature RCBO
  • With neutral conductor switching
  • IP20 Protection class rated
  • Conforms to IEC 61009-1
No Longer Available
EX VAT
No Longer Available
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Wylex 32A 30mA Miniature RCBO with Switched Neutral, B Curve
Description
  • Product Code:WYLNHXS1B32
  • Model Number: NHXS1B32
  • Brand: Wylex
  • Barcode: 5013601083186
  • Category: Consumer Units & Circuit Breakers
  • Taxonomy: Hardware > Power & Electrical Supplies > Circuit Breaker Panels
32A 30mA Miniature RCBO (RCD operated circuit breaker) with neutral conductor switching, B Curve.
Working temperature range: -25°C to 55°C. IP20 protection class rated.
Conforms to IEC 61009-1.
Authorised Wylex Stockist
Specification
Dimensions 90mm x 18mm x 77mm
Buying Option 32A
Pack Size Single
Product Weight 1.0kg
AMP Rating 32 A
Electrical Product Type RCBO
Milli Amp Rating 30 mA
Kilp Amps (KA) 6 KA
Depth 77mm
Warranty Information
Product is also in :
Customer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Other Options
Key Features
  • 30mA Miniature RCBO
  • IP20 Protection class rated
Description
  • Product Code:WYLNHXS1B32
  • Model Number: NHXS1B32
  • Brand: Wylex
  • Barcode: 5013601083186
Authorised Wylex Stockist
Learn More
Specification
  • Buying Option 32A
  • Pack Size Single
  • Product Weight 1.0kg
  • AMP Rating 32 A
  • Electrical Product Type RCBO
  • Milli Amp Rating 30 mA
  • Kilp Amps (KA) 6 KA
  • Depth 77mm