BESKLI20PK2
Key Features
  • Clamping force up to 1200N
  • Weight starts from a tiny 260g
  • Sturdy fixed and sliding arms made from lightweight magnesium
  • Stepped, vibration-resistant VIBRAFIX ratchet mechanism
  • 80mm throat depth - 20mm x 5mm rali
No Longer Available
EX VAT
No Longer Available
  • Select "Pay in 3" to split your payment into three low cost installments.Icon of PayPal Pay In 3
Bessey 200mm KliKlamp - Pack of 2
Description
  • Product Code:BESKLI20PK2
  • Model Number: KLI20
  • Brand: Bessey
  • Barcode: 5055284410248
  • Category: F Clamps
  • Taxonomy: Hardware > Tools > Tool Clamps & Vices
Pack of 2 KliKlamp KLI20s which are lightweight 200mm hand clamps that deliver a strong performance
It truly is in a league of its own when it comes to single hand clamps.
The overall opening length of of the KL20 is 200mm with a depth 80mm.
Ideal where fast clamping is a must
Vibrations will not affect the ratchet locking system
INCLUDES 2 X KLI20 CLAMPS
Authorised Bessey Stockist
Specification
Buying Option 0-200mm Clamp Twin
Pack Size 2
Product Weight 0.32kg
Product Material Magnesium
Product Length 210mm
Hand Useage Single
Clamping Force 1200N
Grip Capacity 200mm
Clamp Throat Depth 80mm
Use Clamping
Pads Metal
Clamp Type Bar Clamp
Warranty Information
Product is also in :
Customer Reviews
Ask a Question
Questions Answered
Other Options
Key Features
  • Clamping force up to 1200N
Description
  • Product Code:BESKLI20PK2
  • Model Number: KLI20
  • Brand: Bessey
  • Barcode: 5055284410248
  • Category: F Clamps
INCLUDES 2 X KLI20 CLAMPS
Authorised Bessey Stockist
Learn More
Specification
  • Pack Size 2
  • Product Weight 0.32kg
  • Product Material Magnesium
  • Product Length 210mm
  • Hand Useage Single
  • Clamping Force 1200N
  • Grip Capacity 200mm
  • Clamp Throat Depth 80mm